Kategoriler
Genel

Online dersler

Online dersler de pandemi süreciyle birlikte hayatımıza girdi. Bu konuda gelen talepleri biz de elimizden geldiğince karşılamaya gayret ediyoruz. Bu vesileyle konu hakkındaki gözlemlerimizi paylaşmak isteriz. Bunlar öğretimi yapılan çalgıya göre farklı özellikler göstermektedir. Bazı çalgılar için karşılaştırmalı olarak daha elverişli görünebilir. Örneğin piyano bu bakımdan diğer birçoğuna göre daha avantajlı bir konumdadır. Şöyle ki keman, gitar, flüt gibi akort gerektiren bir çalgıyı çalmaya başlamadan önce titiz bir akort gerekir ve aksi halde enstrümandan müzikal bir ses elde edilemez. Çalgıyı ilk kez çalmaya başlayacak kişinin ilk dersten itibaren kendi akordunu yapabilmesi kolay iş değildir. Yapabilen olur mu? Belki. Ama özellikle küçük öğrencilerin yardımsız olarak bunu yapabilmesi hiç kolay değil.

Bazı teknik olanaklara değinecek olursak: Online derste ses ve görüntü iletiminin kalitesi dersin kalitesinde de en önemli etkenlerden biridir. İyi ve eşzamanlı bir ses elde edilemiyorsa iki taraf iletişim sorunları yaşayacaktır ki mevcutta yaygın olarak kullanılan telefon, tablet, bilgisayar gibi ortamlarda yüksek kalitede bir ses ve görüntü iletimi beklenmez. Ayrıca kullanılan internet altyapısı da kimi zaman dezavantaja dönüşebilir.

Kısacası online ders taleplerine elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyor olsak da yüzyüze eğitimdekiyle karşılaştırılabilir bulmuyoruz. Bu konudaki talepleri anlayışla karşılıyoruz fakat tüm tedbirlere uyulmak koşuluyla yüzyüze eğitimi tercih ederiz.

Konuyla ilgili sorularınız ya da merak ettikleriniz için bize muhurdarmuzik@gmail.com adresinden yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.